U okviri projekta “Moj posao”, koji finansira češka vlada, a koji implementira njihova nevladina organizacija “People in Need”(Ljudi u nevolji), uručena je donacija porodici osobe sa invaliditetom.

Porodica Vasilija i Miodraga Šišića, koja se bavi poljoprivredom, dobila je motokultivator i trimer, mašine koje će im mnogo značiti u daljem radu.

“U penziji sam nekoliko mjeseci i zahvaljujem se na donaciji koja će mi puno značiti. Bavim se voćarstvom i poljoprivredom, a imam u Zasadu i Popovom polju veliko imanje. Biće veliko olakšanje za mene i moga sina koji je zainteresovan za rad i puno mi pomaže u radu. Sa ovim ćemo i proširiti našu proizvodnju”, istakao je Šišić.

Osnovni cilj projekta je stvaranje preduslova za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, primarno osoba sa inteklektualnim poteškoćama. Projekat se realizuje već godinu dana i za to vrijeme u Trebinju je osobama sa poteškoćama i njihovim porodicama obezbijeđeno nekoliko vrsta pomoći.

Savjetnik na projektu “Moj posao” Mijat Šarović je rekao da se jedna od aktivnosti odnosi na nabavljanje adekvatne opreme sa kojom ove porodice mogu da razviju posao.

“Svi paketi su u vrijednosti od po 2.000KM, a sveoubuhvatna pomoć za ovu godinu je 10.000 maraka. Prvi paket se odnosio na opremu za pravljenje kolača, torti i palačinki gdje jedna majka zajedno sa sinom razvija taj posao i ostvaruje dobit. U drugom paketu jedan naš član dobio je trotinete koje iznajmljuje. U ovom trećem paketu je freza, trimer, koji će Miodragu i njegovoj porodici pomoći da se bave poljoprivrednom proizvodnjom i da usluge davaju i trećim licima kako bi ostvarili dobit”, pojasnio je Šarović.

Projekat ima više faza, a među njima je podrška za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i intelektualnim poteškoćama na otvorenom tržištu.

“U Trebinju imamo dobrih primjera gdje su javne ustanove i privatnici zaposlili osobe iz ove kategorije. Treći oblik je stažiranje gdje mi pokušavamo da osobe sa intelektualnim poteškoćama uključimo u jedan vid obuke. U dogovoru sa poslodavcem pravi se sporazumi između ‘People in Need’, poslodavca i osobe sa intelektualnim poteškoćama koja će bekoliko mjeseci da provede na obuci. Te osobe imaju određenu nadoknadu od strane donatora”, rekao je Šarović.

Partneri ovog projekta su Udruženje građana „Nešto više“, „ProReha“ i „Sumero“, a realizuje se u osam gradova: Banjaluci, Bihaću, Vitezu, Brčkom, Mostaru, Zenici, Sarajevu i Trebinju.

Projekt se nastavlja i naredne godine.

Trebinje Live