Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj, 179. sjednici, održanoj u Banjaluci, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici kojim se usklađuju termini i definicije, pitanje sertifikata za proizvodno postrojenje u kojem se proizvodi električna energija iz obnovljivih izvora, te pitanje garancije o porijeklu električne energije iz obnovljivih izvora energije.

Po razmatranju Informacije, Vlada Republike Srpske usvojila je zaključak o tome da se nastavi sa prikupljanjem ponuda za otkup potraživanja republičkih institucija sa bankarskim garancijama do 26. jula ove godine (do 16.00 časova), a zbog izraženog interesa za otkup navedenih potraživanja.

U Ministarstvo finansija RS prispjelo je više samoincijativnih ponuda za otkup potraživanja Vlade i republičkih institucija u Birač a.d. u stečaju, saopšteno je iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS.

Kako bi Vlada Republike Srpske, u okviru svojih nadležnosti, mogla donijeti konačnu odluku, a na bazi cjelishodnosti, društvene i ekonomske prihvatljivosti, odlučeno je da se rok za prijem eventualnih, novih prijava produži do navedenog roka, odnosno do 26. jula ove godine

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici.

“Važeći Zakon o energetici donesen je 2009. godine, te postoji potreba da se isti uskladi sa zakonima koji su doneseni poslije njega i to sa Zakonom o električnoj energiji, Zakonom o gasu, Zakonom o obnovljivim izvorima energije, Zakonom o energetskoj efikasnosti, kao i sa Strategijom razvoja energetike”, navodi se u saopštenju.

U tom smislu ovim zakonom se usklađuju termini i definicije, pitanje sertifikata za proizvodno postrojenje u kojem se proizvodi električna energija iz obnovljivih izvora, pitanje garancije o porijeklu električne energije iz obnovljivih izvora energije, te se normira nadležnost Vlade za donošenje Strategije razvoja energetike, kao sektorske strategije Republike Srpske.

Ovim zakonom stvara se i pravni osnov za donošenje Energetskog i klimatskog plana Republike Srpske, definiše njegov sadržaj, rokovi, procedura usvajanja i institucije koje su zadužene za izradu istog.

Na današnjoj sjednici, Vlada Republike Srpske donijela je Rješenje o davanju saglasnosti na Sporazum o saradnji između Vlade Republike Srpske i kompanije Rafinerija nafte Brod a.d. Brod.

Rafinerija nafte Brod a.d. Brod obratila se Ministarstvu energetike i rudarstva inicijativom za zaključivanje Sporazuma o saradnji između Rafinerije nafte Brod a.d. Brod i Vlade Republike Srpske.

Predloženim sporazumom investitor izražava interes za ulaganje u sektor energetike u Republici Srpskoj, posebno u sektoru prirodnog gasa, a Vlada izražava spremnost na saradnju u cilju realizacije namjera konstatovanih u sporazumu, naročito imajući u vidu višegodišnje iskustvo investitora u oblasti prerade nafte.

Konkretno, namjera ovog privrednog subjekta je da izgradi gasnu termoelektranu za proizvodnju električne energije, tehnološke i grejne pare kao i niskotemperaturne toplote, instalisane snage 100 MW.

Ukoliko studija ekonomske opravdanosti pokaže tehničku izvodljivost i ekonomsku opravdanost investitor će podnijeti zahtjev za dodjelu koncesije.

Vlada je, s druge strane, saglasna da će po zahtjevu investitora provesti sve neophodne aktivnosti u cilju dodjele koncesije u skladu sa važećim propisima.

Prema navodima iz Inicijative, očekivana ukupna visina kapitalnih troškova procjenjuje se na 150 miliona evra.

Vlada Republike Srpske, u funkciji Skupštine akcionara Matičnog preduzeća Elektroprivreda Republike Srpske, donijela je Odluku o osnivanju Vjetroparkovi Elektroprivrede Republike Srpske društvo sa ograničenom odgovornošću za proizvodnju i prodaju električne energije Berkovići i Odluku o davanju instrukcije za glasanje predstavniku kapitala MH ERS Matičnog preduzeća a.d. Trebinje u Skupštini Vjetroparkovi Elektroprivrede Republike Srpske društvo sa ograničenom odgovornošću za proizvodnju i prodaju električne energije Berkovići.

Elektroprivreda Republike Srpske, primjenjujući ključne strateške ciljeve iz Strategije razvoja energetike Republike Srpske do 2035. godine, izradila je Plan razvoja Elektroprivrede Republike Srpske za period 2019 — 2029. godine, kojim su definisane aktivnosti na provođenju i realizaciji investicionih projekata za izgradnju novih proizvodnih objekata MH ERS, koji koriste obnovljive izvore energije, među kojima su i tri vjetroelektrane — VE Hrgud, VE Donja Trusina i VE Radimlja.

Matično preduzeće je otpočelo aktivnosti na pripremi realizacije projekta izgradnje VE Donja Trusina, čiji je razvoj planiran u periodu 2022 — 2024. godine.

U cilju realizacije ovog izuzetno značajnog projekta, potrebno je pokrenuti cijeli niz aktivnosti koje se, prije svega, odnose na izradu i pribavljanje odgovarajućih studija, podnošenje zahtjeva za dodjelu koncesije, identifikaciju zemljišta, utvrđivanje vlasništva, te regulisanje imovinsko — pravnih odnosa, navodi se u saopštenju.

Iz navedenih razloga, osniva se novo pravno lice pod nazivom Vjetroparkovi Elektroprivrede Republike Srpske d.o.o. Berkovići, koje će na sebe preuzeti obavezu pripreme i razvoja projekta VE Donja Trusina, a čije bi sjedište bilo na teritoriji opštine Berkovići.

Ovo društvo je jednočlano društvo, čiji je osnivač koncesionar MH ERS MP a.d. Trebinje, sa 100 odsto učešćem u osnovnom kapitalu i novčanim ulogom od 150.000,00 KM, što je i visina (ukupan iznos) osnivačkog kapitala Društva.

Takođe, Vlada je donijela Odluku o ustupanju na korišćenje poslovnog objekta Republike Srpske (objekat bivšeg Urbanističkog zavoda u Banjaluci) Univerzitetu u Banjaluci za potrebe Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i ovlastila ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju da, u ime Vlade Srpske, zaključi ugovor kojim će se detaljnije urediti prava i obaveze u vezi sa ustupanjem na korišćenje predmetnih nekretnina.

Konkretno, na korišćenje se ustupaju kancelarije na trećem i četvrtom spratu u objektu Urbanističkog zavoda u Banjaluci, u Ulici Save Mrkalja 16, koje su do sada koristili Komisija za koncesije Republike Srpske i Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća.

“Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci je još u julu 2021.godine izrazio potrebu za dodjeljivanjem na korišćenje poslovnih prostorija za obavljanje svojih djelatnosti, a s obzirom da je prestala potreba da te prostorije koriste navedene Vladine institucije, stvoreni su uslovi Medicinskom fakultetu dodijele na korišćenje sve poslovne prostorije u objektu bivšeg Urbanističkog zavoda u Banjaluci”, navedeno je u saopštenju.

Vlada Republike Srpske donijela je Rješenje o odobrenju realokacije sredstava Budžetske rezerve, u iznosu od 115.000,00 KM za sanaciju krovne konstrukcije ЈU OŠ “Miloš Dujić” Čelinac i ЈU OŠ “Vuk Karadžić” Sitneši.