Iako nije postignuta potpuna saglasnost, Vijeće ministara BiH na današnjoj sjednici usvojilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine.

Protiv ovoga zakonskog rješenja, koje spada u paket onih koji su uslov za dobijanje kandidatskog statusa, ali i druge tranše mikrofinansijske pomoći EU, bili su Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara i Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Kako je Tegeltija objasnio na konferenciji za medije poslije sjednice, njemu i Košarcu sporno je što se ovim zakonom VSTV-u daje ovlaštenje za koje, kako je rekao, ta institucija nema kapacitete. Smatra da VSTV teško može organizirati određene služ be, odnosno poslove, među njima i istražilačke. Kazao je da se radi o posebnom odjeljenju za ispitivanje porijekla imovine.

“VSTV se na ovaj način daju ovlaštenja za koja, objaktivno, nema ni materijalnih ni ljudskih kapaciteta i teško da će ih ikada moći osigurati. Za te poslove koji se žele dodijeliti VSTV-u postoje specijalizirane institucije unutar poreskih uprava, tužilaštava”, rekao je Tegeltija.

Izrazio je nadu da će sporna pitanja ipak biti usaglašena kroz amandmane u parlamentarnoj proceduri.

Među današnjim odlukama, Tegeltija je izdvojio onu o privremenom finansiranju za treći kvartal ove godine, u iznosu od 249 miliona KM. Kako je kazao, odluku donose tek sada jer su vjerovali da će Predsjedništvo BiH pripremiti zakon o budžetu i uputiti u Parlament, ali kako se to nije desilo, opet je donijeta odluka o privremenom finansiranju.

“Nećemo moći finansirati neke projekte vrlo važe za građane”, kazao je Tegeltija.

Tegeltija je izdvojio i odluku kompletiranju Ekspertnog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na

lokaciji Trgovske gore.

Uzimajući u obzir novonastalu situaciju prouzrokovanu učestalim zemljotresima u Hrvatskoj i BiH, Ekspertski tim je ovom odlukom dopunjen stručnjacima za regionalnu geologiju, zemljotrese i seizmička ispitivanja, hidrotehniku i procjenu uticaja na životnu sredinu (prof. dr Hazim Hrvatović, prof. dr Munir Jahić, prof. dr Zvjezdan Karadžin i prof. dr Mirjana Milićević), te predstavnikom nevladine organizacije “Grin tim” (Mario Crnković).