Sud BiH još nije odlučio o optužnici koju je protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića podiglo Tužilaštvo BiH. U međuvremenu, oglasio se Lukić koji kaže da će nastaviti sa objavljivanjem ukaza predsjednika Republike.

U javnosti su već isplivali detalji optužnice kojom se, između ostalog, traži zabrana političkog djelovanja Dodiku.

Optužnica protiv Dodika i Lukića, s potpisom bošnjačkog, srpskog i hrvatskog tužioca i dalje je na razmatranju u Sudu BiH. Nezvanično saznajemo, kod sudije za prethodni postupak Enide Hadžiomerović, koja ima zakonski rok za potvrđivanje ili odbacivanje optužnice.

  • Odredbama Zakona o krivičnom postupku BiH propisano je da je rok za odlučivanje o optužnici do 15 dana od dana prijema optužnice. Odluka još nije donesena – naveli su iz Suda.

Ne bi bilo prvi put da Sud BiH potvrdi optužnicu i otvori sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske. Takav scenario priželjkuje političko Sarajevo. Ipak, situacija je danas umnogome drugačija. Prvo, narod podizanje optužnice tumači kao udar na institucije Srpske, drugo međunarodna pozicija Srpske je bolja i na kraju predsjednik Republike ima imunitet što potvrđuje tužilačka odluka iz 2017. godine u predmetu “Referendum”.

  • Možemo očekivati danas ili narednih dana odluku Suda BiH. Sudija za prethodno saslušanje koji dobije ovaj predmet imaće, mogu slobodno reći, lak posao da odbiju ovu optužnicu – kaže Milan Petković, pravnik i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH.

Ipak, ne treba biti naivan i povjerovati da će političko-pravosudni i medijski pritisak na Milorada Dodika i Republiku Srpsku odjednom prestati. Neće, zato se krivični postupak koji je u najavi mora dočekati spreman, s timom advokata koji će u sudnici dokazati apsurdnost optužnice.

  • Republika Srpska ima eminetne pravnike koji mogu pravno da se nose sa ovom situacijom i da sve to odbrane, čak i ako bi uslijedio sudski proces, ali je problem što se morate boriti pravom protiv neprava, a to je gadna situacija i to će napraviti mnogo problema – kaže Stojan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Banjaluka.

Petković kaže da se ovom optužnicom želi nanijeti velika šteta, pa čak i pokušati eliminacija i politički pad Milorada Dodika iz politike i javnog života.

  • Ukoliko bi on bio kasnije krivično odgovoran i bio presuđen, postaviće se pitanje oduzimanje mandata i može li se kandidovati. Dakle, to su nesagledive posljedice krivičnog postupka – kaže Petković.

Pravni je nonsens da Tužilaštvo BiH optužuje predsjednika Republike i direktora Službenog glasnika za posao koji rade, da nisu potpisali odnosno objavili zakone prekrišili bi Ustav i zakone Republike Srpske. Podizanje optužnice neće vezati ruke odgovornim u Službenom glasniku, naprotiv intenziviraće objavljivanje zakona i ukaza

  • U našim unutrašnjim aktima stoji mogućnost da Službeni glasnik otvori isturena odjeljenja i ja ću zamoliti Kabinet predsjedika Republike da nam oslobodi jednu kancelariju u Palati Predsjednika i tako ćemo otvoriti istureno odjeljenje Službenog glasnika i ubrzati objavljivanje svih ukaza koje Predsjednik donese – rekao je v.d. direktora Službenog glasnika Srpske.

To što se bh. tužioci pozivaju na član KZ BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, od Savjeta bezbjednosti UN neizabrani visoki predstavnik, u suštini stranac na tlu BiH, zapravo bi trebalo da bude povod za disciplinski postupak protiv tužilaca.

  • Ako neko nije izabran u skladu sa međunarodnim normama i dejtonskim Ustavom za visokog predstavnika, a i dalje uzurpira funkciju visokog predstavnika, nepoštovanje njegovih aktivnosti ne znači kršenje prava, naprotiv to je privođenje k pravu – kaže advokat Goran Petronijević.

U brojnim reagovanjima iz Srpske i Srbije, optužnica protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića tumači se kao udar na zakonodavnu i izvršnu vlast Srpske, nastavak političkog progona demokratski izabranih predstavnika Srba, konačno i kao pritisak na Republiku Srpsku radi otimanja njene imovine i preknjižanja na BiH.