Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske odbacuje insinuacije pojedinih udruženja građana i medija o uticaju politike na postupak izbora i sam rad organa upravljanja u školama na uštrb kvaliteta rada.

Rekli su ovo za Srpskainfo u Ministarstvu prosvjete i kulture, reagujući na inicijativu koju je im je uputio Transparensi internešnal, a u kojoj traže izmjenu postojećih zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju “kako bi se smanjio politički uticaj na postupak izbora i sam rad organa upravljanja školama”.

– Procedura izbora direktora i svih zasposlenih u školama jasno je propisana zakonima, kao i uslovi u smislu stručnosti koje kandidati moraju da zadovolje. Zato pozivamo da nam se javno i zvanično dostavi prijava za one kandidate za koje postoje saznanja da su izabrani pod političkim uticajem, jer to nećemo dozvoliti u školama – ističe ministarka prosvjete i kulture Natalija Trivić.

Dodaje da svaku prijavu koju dobiju, uputiće prosvjetnoj inspekciji koja utvrđuje okolnosti pod kojima je došlo do zapošljavanja.

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske podsjeća da su 2017. i 2018. godine doneseni novi zakoni o osnovnom i srednjem vaspitanju i obrazovanju, između ostalog, sa ciljem unapređenja kvaliteta upravljanja u školama i tada je odlučeno da zbog povećanja transparentnosti direktore osnovnih i srednjih škola imenuje Vlada Republike Srpske na osnovu javnog konkursa koji raspisuje školski odbor.

Do tada su, kako ističu, izbore direktora provodili školski odbori koji su u pojedinim slučajevima zloupotrebljavali poziciju i blokirali procese imenovanja direktora i samim tim štetili i onemogućavali redovan rad škole.

– Ovakva odredba je donesena upravo sa ciljem da se poveća transparentnost procedure izbora direktora, kao i da se onemogući bilo kakav vid zloupotreba prilikom zapošljavanja – ističe Trivićeva.

Ona dodaje da je način imenovanja direktora usaglašen tada sa Zakonom o sistemu javnih službi, što znači da direktora imenuje osnivač, tj. Vlada Republike Srpske.

Iz Ministarstva podsjećaju da su škole samostalna pravna lica koja imaju svoje organe upravljanja i rukovođenja. Direktor škole, kako dodaju, u postupku prijema i raspoređivanja radnika dužan je da postupa u skladu sa zakonima i Ministarstvo prosvjete i kulture u postupku prijema i raspoređivanja radnika ne može vršiti uticaj na škole.

Inspekcijski nadzor nad primjenom zakona i podzakonskih propisa iz oblasti obrazovanja vrši Republička prosvjetna inspekcija, u sastavu Republičke uprave za inspekcijske poslove.

– Podsjećamo da Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske intenzivno radi na unapređenju nastavnog procesa i rada u svim školama i zbog toga smatramo nedopustivim bilo koji vid neargumentovanih tvrdnji. Reformski procesi odvijaju se u pozitivnom smjeru na zadovoljstvo naših učenika i nastavnika. Intenzivno radimo na inoviranju nastavnih planova i programa, digitalizaciji sadržaja, te usavršavanju rada nastavnika kako bismo osavremenili nastavu i kako bi učenici sticali primjenjiva znanja – navodi Trivićeva.

Imajući u vidu smanjenje broja upisanih učenika u prve razrede osnovnih škola, a što je dio ukupnih demografskih kretanja u Srpskoj, programom rada Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za narednu godinu predviđeno je da se radi na izmjenama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju sa ciljem formiranja odjeljenja sa optimalnim brojem učenika, a kako bi nastavnici mogli da se kvalitetnije posvete radu s njima i ostanu u našem obrazovnom sistemu.

– Opredijeljeni smo da kreiramo model rada u najboljem interesu naših učenika i nastavnika, prevashodno štiteći interese prosvjetnih radnika – zaključuje Trivićeva.