Sud BiH je danas, u predmetu “Respiratori”, na ukupno 15 godina zatvora osudio federalnog premijera Fadila Novalića i još dvojicu optuženih, a saopšteni su i detalji o ovoj, prvostepenoj presudi.

U predmetu koji se odnosi na nabavku 100 kineskih respiratora za oko 10,5 miliona KM, Novalić je, podsjetimo, osuđen na četiri godine, suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak na šest, a vlasnik preduzeća “F.H. Srebrena malina” Fikret Hodžić na pet godina, dok je ministrica finansija FBiH Jelka Milićević oslobođena optužbi.

Iz Suda BiH su naveli da su Novalić, Solak i Hodžić oglašeni krivim, a “F.H. Srebrena malina” Srebrenica odgovornom, da su radnjama opisanim u osuđujućem dijelu presude počinili produženu zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, a Solak i krivotvorenje službene isprave.

Sud je za to Novaliću izrekao zatvor od četiri godine, u šta mu se uračunava vrijeme vrijeme tokom kojeg je bio uhapšen, od 29. maja 2020. do 31. maja 2020. godine.

Solaku je za produženu zloupotrebu položaja ili ovlaštenja utvrđena kazna od pet godina, a za krivotvorenje službene isprave godina i po, nakon čega je “odrezana” jedinistvena kazna od šest godina, u šta mu se takođe uračunava vrijeme tokom kojeg je bio uhapšen, od 28. maja 2020. do 31. maja 2020. godine.

Hodžić je osuđen na pet godina, u šta mu se uračunava vrijeme dok je bio uhapšen, od 28. maja 2020. do 31. maja 2020. godine.

Preduzeću “F.H. Srebrena malina” Srebrenica izrečena je novčana kaznu od 200.000 KM, a od te firme, te od Hodžića, oduzima se 694.747,78 KM, od čega je 87.000 KM privremeno oduzeto po potvrdi o privremenom oduzimanju predmeta Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Sud BiH je, u saopštenju, obrazložio i oslobađajući dio presude. Kako se navodi, Novalić, Solak, Hodžić i firma “F.H. Srebrena malina” oslobođeni su od optužbe koja ih tereti za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, a u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, primanjem nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, pranjem novca itd.

“Optužena Jelka Milićević oslobođena je od optužbe da je radnjama opisanim u oslobađajućem dijelu izreke presude počinila nesavjestan rad u službi”, navode iz Suda BiH.

Sud je oštećenu FBiH uputio da eventualni imovinskopravni zahtjev ostvaruje u parničnom postupku.

“U odnosu na osuđujući dio presude, optuženi su obavezani da nadoknade troškove krivičnog postupka čiju će visinu Sud odrediti posebnim rješenjem, dok troškovi krivičnog postupka u odnosu na oslobađajući dio presude padaju na teret budžetskih sredstava ovog Suda”, naveli su iz Suda BiH.

Protiv ove presude dozvoljena je žalba vijeću Apelacionog odjeljenja u roku od 15 dana od prijema pismenog otpravka.

Presudu Novaliću i ostalima je izreklo tročlano vijeće koje su činile sudije Branko Perić, kao predsjedavajući, Braco Stupar i Goran Radević. Presuda je donesena većinom u Vijeću, preglasavanjem sudije Perića, koji je bio protiv osuđujuće presude.

Perić je rekao da se njegova ocjena dokaza u potpunosti razlikuje od ocjene dokaza njegovih kolega. Između ostalog, naveo je da je specifičnost krivičnog djela zloupotreba službenog položaja u tome što se mora utvrditi namjera da se počini krivično djelo i da se stekne nezakonita imovinska korist.

“Zloupotrebe su česte, ali nije svaka zloupotreba krivično djelo”, kazao je Perić, te dodao da su za dokazivaje namjere da se počini krivično djelo potrebni čvrsti dokazi, a da prema njegovom mišljenju Tužilaštvo u tom pravcu nije ponudilo čvrste dokaze, nego niz indicija nedovoljne dokazne snage.