Gostujući na televizijama Pink I Happy, predsjednik Ujedinjene Srpske, Nead Staveandić izjavio je da svjedočimo jednoj anti-srpskoj histeriji praćenoj huškačkom retorikom, koja dolazi iz Federacije, i koji umnogome podsjećaju na pokliče iz devedesetih.


Predstavnici Republike Srpske su u zadnjih par sedmica imali sastanke sa mnogim diplomatama i niko nije imao ni približno slične izjave kakve svakodnevno dolaze iz Federacije, te shodno tome, niko od diplomata nije bio zagovornik sankcija, niti su imali išta ružno da kažu za Republiku Srpsku, što se sve na kraju odrazilo i na rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN, u kojoj se nije mogla vezati uloga Kristijana Šmita sa mirovnom misjiom u BiH, ali nije se ni kriza u BiH mogla banalizovati tako što će se predstaviti kao neki lični sukob na relaciji Dodik-Šmit. U samom Savjetu bezbjednosti nakratko je postojala mogućnost obraćanja Šmitovog zamjenika, koji je supervizor za Brčko, čime bi se u stvari i priznalo da je Šmitova uloga nelegitimna – rekao je Stevandić.


Kad se govori o retorici koja dolazi iz Federacije, Stevandić smatra da ne postoji razlika između političke ljevice i desnice, te da su kolektivno ujedinjeni u svojoj mržnji prema Srbima, ali su ujedinjeni i prema kočenju napretka regiona, zbog svojih političkih uvjerenja. Imamo primjer gdje poslanik Parlamenta BiH govori da nije trebalo nabavljati vakcine, već rakete, nedvosmisleno poručivši kakvi su njihovi planovi za srpski narod, dok istovremeno Sarajevu dolazi plin iz Srbije, kao pomoć. S druge strane general EUFOR-a, govori da u Republici Srpskoj nema nikakve bezbjednosne pretnje, i tako je svojim stavom ne samo demantovao bošnjačke političare, nego je jasno pokazao da je Šmitov izvještaj Savjetu bezbjednosti lažan, i da Šmit svoje zaključke ne temelji na realnosti, već na iskrivljenoj matrici bošnjačkih političara.

Mi ne bježimo od dijaloga, izjavljuje Stevandić, te smatra da i stranci spremaju neku izlaznu strategiju za ovu krizu u BiH, i da se više ni oni ne predstavljaju kao otvoreni neprijatelji prema Republici Srpskoj, jer se situacija ne mjenja samo na globalnom planu, već imamo i različite stavove unutar Evropske Unije, te da nije više moguće jednoglasno donošenje odluka, koje su protiv Republike Srpske – zaključije Stevandić