Košarkaši Srbije poraženi su danas od Italije 76:78 u prvom meču druge faze Mundobasketa čime su propustili prvu šansu da obezbjede mjesto u četvrtfinalu.

Srbiju u nedjelju (14 časova) očekuje još duel sa Dominikanskom Republikom a moraju da zabilježe pobjedu da bi se našli među osam najboljih timova,

Meč su bolje otvorili Italijani, šut ih je služio dok se Srbija poprilično mučila a nakon pet minuta igre imala je šest neuspješnih pokušaja za tri poena.

Jedino je Bogdan Bogdanović uspjevao da pronađe put do koša ali “azuri” su nakon šest minuta igre imali prednost od sedam poena. Ipak, Bogdanoviću su se u napadu pridružilli Ognjen Dobrić i Marko Gudurić pa je rezultat nakon prvih 10 minut glasio 23:19 za Italijane.

U drugi period izabranici Svetislava Pešića ušli su znatno bolje i mnogo opuštenije i počeli da igraju onako umiju. Proradili su i dalekometni šutevi pa su ubrzo izjednačili a zatim i serijom od 10:0 poveli protiv Italijana.

Mešđutim Simone Fontekio je mini serijom vratio vratio svoj tim u igru a potom nakon 19 minuta igre režirao novi preokret za vođstvo od 40:35. Italijani su napravili seriju 9:0 a rivala su uništavali trojkama, pogodili su sedam iz devet pokušaja.

Ipak, “orlovi”se nisu dali pa su uzvratili serijom 7:0 koju je fantastičnom trojkom iz okreta zaokružio Bogdanović.

Odmor je čini se više prijao Srbiji jer su treći period igre otvorili sa serijom poena a zablistao je Nikola Milutinov za kojeg Italijani nisu imali rješenja u reketu. Pešić je sa velikim zadovoljstvom gledao kako njegova ekipa zatvara sve prilaze košu a nakon pet minuta igre Italijani su samo jednom su uspjeli da poentiraju.

Kako je vrijeme odmicalo prednost “orlova” je porasla na +16 (60:44) ali je Italijane totalne rezultatske katastrofe spasio Fontekio. Nastavio je košarkaš Jute da probija odbranu Srbije pa je na isteku treće četvrtine na svom kontu imao već 22 poena. “Orlovi” su djelovali izgubljeno u finišu ovog periodu pa su Italijani prišli na tri poena zaostatka (59:62).

Odlučujuća četvrtina počela je poenima Italijana koji su vratili rezltatsku neizvjesnost. Ništa u tim trenucima nije išlo od ruke košarkašima Srbije, Bogdanović se ispromašivao za tri poena (jedan od 11) dok je sa druge strane Fontekio nastavio u istom ritmu i uz pomoć Marka Spisua režirao novi rezultatski preokret.

Pogađao je Fontekio je odakle je htio pa je ubrzo došao do svog 26 poena (69:65) na četiri minuta prije kraja meča.

Nadu je vratio Gudurić trojkom ali uzvratio je Fontekio koji je meč završio sa Fontekio sa 30 poena a imao je i sedam skokvoa i tri asistencije. Sa druge strane Bogdanović je zabilježio 18 a Dobrić 15 poena.