Nakon zauzimanja regije Herson na jugu Ukrajine, ruske trupe započele su u posljednjih nekoliko dana potpunu političku, društvenu, ali i ekonomsku izolaciju ovog dijela Ukrajine od ostatka države.

Prije dva dana, u Hersonu, glavnom gradu istoimene regije pokrenut je proces korištenja ruske rublje koja bi se, prema tvrdnjama ruskih zvaničnika, trebala koristiti paralelno s ukrajinskom hrivnjom u “prijelaznom” periodu i potpunom prelasku ove regije na ruski finansijski sistem.

Osim uvođenja rublje, ruske trupe koje se nalaze u Hersonu prije nekoliko dana isključile su u potpunosti ovu regiju s ukrajinske internet mreže što je potvrdio i guverner Mikolajevske oblasti Vitalij Kim.

“Ako postoji prilika, mi ćemo popraviti kvarove i vratiti mrežu. Nećemo ostaviti stanovnike Hersona bez komunikacije”, rekao je Kim.

Međutim, vrlo brzo se uspostavilo kako nije riječ o kvarovima uslijed borbenih dejstava već da se radi o aktivnostima koje se tiču uspostavljanja ruske telekomunikacione mreže na području Hersona.
Britanska IT kompanija NetBlocks objavila je izvještaj koji pokazuje kako je Rusija isključila Hersonsku regiju s ukrajinske telekomunikacione mreže te da je internet saobraćaj preusmjerila na rusku infrastrukturu.

“Veza je uspostavljena nakon nekoliko sati, a izvještaji pokazuju da se saobraćaj sada odvija kroz Rusiju tačnije kroz infrastrukturu Rostelecoma”, naveli su iz kompanije.

Osim izmjena u ekonomskom i telekomunikacionom sistemu, ruske snage su napravile i izmjene kada je riječ o političkoj strukturi Hersonske regije.

Regija Herson nalazi se sjeverno od Krima (Foto: Liveuamap.com)
Regija Herson nalazi se sjeverno od Krima (Foto: Liveuamap.com)
Novoimenovani šef regije Volodimir Saldo, kojeg je 26. aprila na čelo postavila ruska vojska, najavio je kako će se u ovoj regiji uspostaviti novi sistem koji će uključivati i korištenje dva jezika – ruskog i ukrajinskog.

“Znate, u sovjetsko vrijeme taj je sistem bio dobro poznat. Postojale su škole s ruskim nastavnim jezikom, a postojale su škole i s ukrajinskim jezikom. Generalno, to nije ometalo živote ljudi i nije bilo tzv. jezičkog problema”, rekao je Saldo.

Napomenuo je kako je prednost Hersonske regije u tome što su svi znali dva jezika.

“Zato mislim da će se isti princi primjenjivati i kod nas. Imamo multinacionalnu populaciju i pohađat će škole na različitim jeziicma. Ko želi, na tom će se jeziku školovati”, zaključio je Saldo.