Rafinerija nafte Brod je lani prijavila dobitak od 71,7 miliona maraka, što uopšte ne bi bilo čudno da na koncu 2019. godine nisu imali gubitak od čak 117,1 milion KM, a već više od dvije godine nisu preradili ni litar sirove nafte.


Kako pokazuje finansijski izvještaj ove kompanije, najveći prihod je prikazan kao finansijski prihod od povezanih pravnih lica i to u iznosu od 149,7 miliona maraka.

Ono što je poseban kuriozitet je da je Rafinerija od 2004. godine poslovala sa ogromnim gubicima, te je i 2019. godinu, kako je već napomenuto, završila sa gubitkom od skoro 120 miliona maraka, a na kraju 2020. godine, iako već više od dvije godine ne radi i ne prerađuje sirovu naftu bilježi dobit od 71,7 miliona KM.

Osim toga ova Rafinerija, koja je organizovana kao akcionarsko društvo , čiji je većinski vlasnik ruska kompanija “Zarubežnjeft” ima i akumulirani gubitak u iznosu od 663,7 miliona KM.

Ekonomista Svetlana Cenić je za CAPITAL istakla da je očigledno da je novac u Rafineriju nafte Brod „upumpan“ izvana, tačnije iz Rusije.

„Kada se tako upumpavaju pare to znači pranje novca i to znači iznošenje para iz Rusije ili bilo koje zemlje, pod nekim izgovorom. To je legalizacija novca kroz Rafineriju, a poslije toga će taj novac nestati na ovaj ili onaj način. U ovoj državi se pere novac tako što se nešto proglasi zajedničkom investicijom, pa na primjer firma iz Rusije ovdje šalje novac, a mi ovdje ulažemo kao nekakav razrušeni objekat, kojih kod nas ima mnogo, i to se prikazuje kao zajednička investicija. Banka to odobrava i nakon toga više niko ne prati kako ta zajednička investicija posluje i šta se dešava“, tvrdi Cenićka.

Kako je naglasila, u BiH postoji mnogo preduzeća koja su povezana sa firmama, obično iz Rusije, i koja posluju u gubicima ili na ivici rentabilnosti, tako da je, kako ističe, očigledno da su prikazani milioni morali doći izvana.

„Banka je morala taj priliv da prijavi, a to je očigledno išlo pod izgovorom da oni taj novac šalju Rafineriji da bi se proširilo poslovanje, kupila mašina itd. Šta će biti dalje s tim parama, to je onda pitanje“, izjavila je Cenićeva.

Podsjećamo, u oktobru 2018. godine u Rafineriji je došlo do eksplozije, u kojoj je jedan radnik poginuo i prilikom čega je nastala višemilionska šteta. Nedugo nakon toga, početkom 2019. godine je zaustavljena proizvodnja, a uprava se posvetila projektima koji bi trebalo da donesu uštede u procesu proizvodnje.

Jedan je proces gasifikacije koji bi uveliko trebao da pojeftini proizvodnju.

U Ministarstvu energetike i rudarstva Srpske su ranije rekli da se početak prerade sirove nafte i proizvodnja derivate u Rafineriji nafte Brod očekivao do kraja 2020. godine, ali to se još nije desilo.

Prema posljednjim informacijama, u Rafineriji je realizovana ključna faza projekta plinofikacije rafinerije, Crodux plin je proveo plinovod ispod korita rijeke Save, što će omogućiti povezivanje magistralnog plinovoda iz Hrvatske s prethodno izgrađenom plinovodnom mrežom na teritoriji Rafinerije nafte Brod.

Puštanje u rad planirano je za juni 2021. godine, što odgovara trenutnoj dinamici radova, kada će Crodux kao opskrbljivač i službeno priključiti Rafineriju kao krajnjeg kupca.