Utrkivanje u mržnji i srbofobiji sa pojedinih medija i društvenih mreža iz Federacije prevazilazi granice bezbjednosti.

Poziv Sanina Muse, bivšeg pripadnika odreda “El mudžahedin” i lidera političkog pokreta “Vjera, narod, država” na okupljanje svojih pristalica, radikalnih islamista ispred Suda BiH u ponedjeljak, 5. februara, kada je nastavak suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, ali i skup podrške, bezbjednjaci tumače kao prijetnju, poziv na linč i postavljaju pitanje da li u takvom ambijentu postoje uslovi za suđenje.

Musa je na društvenoj mreži pozvao na okupljanje ispred Suda BiH.

Iz MUP-a Kantona Sarajevo potvrdili su da prijavu za okupljanje Musinih pristalica 5. februara nemaju.

Sanin Musa i “antidejtonac” Nihad Aličković, okupljali su se i ranije i pred bh. pravosuđem, Federalnim parlamentom – nedavno, pa do “zapaljivih” rušilačkih demonstracija u proljeće 2016. godine. Nisu nepoznati ni Musini pozivi na rat.

Šta rade bezbjednosne agencije, pita se ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

Očekujem da se ovakvi ljudi kao što je Musa sankcionišu, da im se onemogući da izazivaju incidente, a da podrže svoga predsjednika. Tužilaštvo napokon mora da uradi nešto, da spriječi takve ekstremiste da sutra izazovu sukobe u BiH – poručio je Nešić.

Na Musine otvorene ratne prijetnje i poziv na linč predsjednika Srpske i građana na skupu podrške u Sarajevu, reaguju i udruženja proisteklih iz Odbrambeno- otadžbinskog rata.

  • Mi ćemo doći ponovo dolje da podržimo jer je ovo proces protiv Republike Srpske – rekao je predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da će otići u Sud BiH i da se ne boji onih koji prijete protestima protiv njega i Srpske u Sarajevu.

  • Nisam kukavica, doći ću, ali pozivam da ostanu kod kuće ne zato što se plašim, ne želim da bude neprijatnosti – izjavio je Dodik.

Musaina prijetnja sa društvenih mreža, iz ugla bezbjednjaka, nije bezazlena.

Čak je, kaže sttučnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević, simptomatično i to što su zapadni obavještajni krugovi otvorili društvene mreže za radikalne islamiste.

  • Ne treba im dozvola, sama objava je poziv za mobilizaciju vehabija. Nema uslova da se ročište održi – naglasio je Galijašević.

Dosije Sanina Muse obiluje potvrdama o njegovim ratnim i poratnim radikalnim islamskim aktivnostima, ali on i dalje prednjači u organizovanju skupova.

Početkom septembra, u Sarajevu je organizovao kontramiting mirnom okupljanju građana Istočnog Sarajeva na skupu “Granica postoji”.