Reprezentacija Poljske plasirala se na Euro 2024. posle boljeg izvođenja penala.

Na meču Velsa i Poljske u Kardifu nije bilo golova posle 120 minuta, a presuda je pala u poslednjoj seriji, Kšištof Pjontek je pogodio za 5:4, dok je tragičar bio Danijel Džejms koji nije realizovao penal i nastalo je veliko slavlje Poljaka.

Tako će Poljaci kompletirati D grupu na završnom turniru u kojoj su i Holandija, Austrija i Francuska.

Bila je to, očekivano, veoma tvrda i teška utakmica na stadionu u Kardifu.

Veoma oprezno sa obe strane, a u takvoj situaciji nije bilo ni previše pravih prilika.

Velšani su prvi pripretili i to posle kornera u 17. minutu.

Loptu je glavom zahvatio Ben Dejvis, ali je lopta otišla za malo iznad prečke.

Isti igrač se uzalud poradovao u prvom minutu nadoknade prvog poluvremena.

On je uspeo da zatrese mrežu Poljske, ali se nalazio u ofsajdu i gol je poništen.

Samo što je počelo drugo poluvreme, na mukama je bio golman Poljske Vojićeh Ščensni.

Posle prekida, odlično je loptu glavom zahvatio Kifer Mur i kada su svi očekivali gol, golman Poljske je uspeo sjajnom intervencijem da je “izvadi” iz desng gornjeg ugla i ostalo je 0:0.

Nije bilo promene do kraja regularnih 90 minuta, a onda su usledili produžeci.

Poljska je konačno došla do prilike u 100. minutu, kada je Jakub Pjotrovski šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je za malo bio neprecizan.

U prvom minutu nadoknade drugog produžetka, Kris Mepam je dobio drugi žuti karton, time zaradio i isključenje, ali nije bilo vremena za Poljake da iskoriste tu prednost, jer je uskoro odsviran kraj.

U penal seriji strelci za Poljsku bili su Levandovski, Šimanski, Frankovski, Zalevski i Pjontek, dok su strelci za Velšane bili Dejvis, Mur, Vilson i Vilijams, a presudio je promašaj Danijela Džejmsa u poslednjoj, petoj seriji.