Fudbaleri Mančester sitija slavili su protiv Arsenala rezultatom 4:1 u derbiju 33. kola Premijer lige.

Meč na „Etihadu“ mogao bi da bude onaj koji je odlučio pitanje šampiona u Engleskoj za sezonu 2022/23.

„Tobdžije“ su u susret ušli sa tri remija u nizu i pobeda je bila imperativ protiv ekipe koja je samo na papiru bila druga na tabeli.

Umesto toga, Pep Gvardiola je priredio čas fudbala svom nekadašnjem pomoćniku Mikaelu Arteti.

Loše je krenulo i pre meča za goste kojima je javljeno da Saliba neće biti spreman, pa smo tako svi još jednom morali da gledamo Holdinga u štoperskom paru sa Gabrijelom.

„Građani“ su od prvog minuta krenuli sa napadima i stiče se utisak da li bi glavni arbitar Majkl Oliver pogrešio da im je dosudio jedan od dva penala koja su tražili u uvodnih par minuta.

Nije ni bitno, jer Siti svakako nije želeo da se oslanja na to, pa je poveo već u sedmom minutu preko Kevina De Brujnea.

Sve je krenulo od poslednje linije i duge lopte Džona Stounsa koju je primio Erling Haland. Norvežanin je prosledio loptu do belgijskog veziste koji ju je vukao neko vreme i kada su svi očekivali pas, on je šutirao u bliži ugao i savladao Remzdejla.

Bila je to najava dominantne predstave domaćeg tima u najvažnijoj utakmici sezone. Komotno je moglo da bude i 3 ili 4:0 da su koristili svoje šanse, naročito Erling Haland koji se propisno ispromašivao. Više mu je prijala uloga plejmejkera na ovom meču.

Ređale su se šanse za Bernarda Silvu, De Brujnea i nekadašnjeg igrača Dortmunda, ali lopta nikako nije htela u gol. Sve do drugog minuta nadoknade kada na scenu stupa Džon Stouns.

U “trepavicu” ga je nakon prekida pronašao De Brujne za svoju 102. asistenciju u Premijer ligi, a Stouns glavom pogađa za dupliranje prednosti. To je bio rezultat sa kojim se otišlo na pauzu.

U nastavku smo videli još jednu kombinaciju Haland-De Brujne nakon koje je Belgijanac pogodio za 3:0. To je Halandu bila sedma asistencija u ligi ove sezone i samo petorica igrača imaju više od njega.

S druge strane, De Brujne je još više potvrdio svoj rekord protiv Arsenala. Ekipa iz Londona je njegova glavna mušterija sa osam postignutih golova protiv njih, tri više od prvog sledećeg.

Uspeo je i Arsenal da uzvrati preko Roba Holdinga, ali je bilo prekasno i za maštanje o povratku, kamoli nešto drugo.

Do kraja je do gola uspeo da stigne i Erling Haland koji je na taj način postavio rekord Premijer lige.

Njemu je to bio 33 ligaški gol ove sezone, što je najviše u sezoni od kako se igra 38 utakmica. Rekord je do sada držao fudbaler Liverpula Mohamed Salah.

Pred Halandom je sada rekord Endija Kola i Alana Širera od 34 golova.

Arsenal je, zbog rezultata na drugim mečevima, posle ovog susreta obezbedio učešće u Ligi šampiona naredne sezone.

Oni će ostati prvi i nakon 33. kola sa dva boda više od Sitija, koji ima i dve utakmice manje.

U narednom kolu Arsenal dočekuje Čelsi u gradskom derbiju, dok će Siti na gostovanje Fulamu.