Nacrt Zakona o statusu stranih sudija u Ustavnom sudu BiH još nije spreman, potvrdio je ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza.

Zbog protivljenja bošnjačkih stranaka da prihvate prijedlog iz Republike Srpske, kojim se predviđa prestanak mandata stranih sudija, nije izvjesno kada će biti u parlamentarnoj proceduri.

Problemi i sa Nacrtom zakona o sudovima BiH – “koplja” se lome oko sjedišta budećeg Višeg suda.

Bošnjaci su za Istočno Sarajevo, a srpske stranke za Banjaluku.

Polako ističe vrijeme za dogovor domaćih političara o statusu stranih sudija u Ustavnom sudu, jer će uskoro Evropska komisija objaviti Izvještaj o napretku BiH. Radna grupa pri Ministarstvu pravde do sada je održala tri sastanka, ali stavovi Republike Srpske i Federacije ni za jotu nisu bliži kada je riječ o prijedlogu iz Srpske da domaće sudije zamijene strane.

  • Ne mogu reći da smo približili stavove, postoje oprečna mišljenja da se status međunarodnih sudija reguliše zamjenom stranih domaćim sudijama, da je to nerješivo bez promjene Ustava BiH za šta treba dvotrećinska većina u parlamentu, tako da ne mogu reći da imamo taj zakon spreman – kaže Bunoza.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da Republika Srpska ostaje pri stavu da strane sudije ne mogu da rade u Ustavnom sudu.

  • Mi od te odluke nećemo odustati. Cijenim da je Republika Srpska predložila koncept, da je na sastanku lidera u Istočnom Sarajevu jasno pokazan model što govori da da je Srpska dio rješenja, a ne problema ili blokade – kaže Košarac.

Na političkim strukturama iz Federacije, prvenstveno bošnjačkom faktoru, je obaveza da se odrede prema prijedlogu iz Republike Srpske da troje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH bude zamijenjeno domaćim, po dva iz Federacije i jedan iz Srpske.

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković rekao je da su svi u BiH saglasni da strane sudije treba da odu iz Ustavnog suda BiH, ali ne i o tome kada se to treba desiti.

  • Naš stav je da to bude pred vratima EU, a da nam onda to bude dodatni motiv da tamo što prije dođemo – rekao je Konaković.

Košarac ističe da ukoliko neko pokuša ovo pitanje da determiniše vremenskim odrednicama, onda to ukazuje na činjenicu da ne žele da domaći kapacitete preuzmu ingerencije u Ustavnom sudu BiH.

“Zapelo” je i oko nacrta zakona o sudovima ili sudu BiH. Ne samo da još nema dogovora kako će se zvati taj zakon, već su sporne nadležnosti sudova posebno u privrednom kriminalu i u vezi sa sjedištem budućeg višeg ili apelacionog suda.

  • Mi smatramo da bi sjedište trebalo da bude u Istočnom Sarajevu jer bi troškovi odlaska u Banjaluku bili veliki, ali stav srpske strane je da svakako u apelcionom postupku nema dolazaka na sud, te time i ne vrijedi naš argumanet. Vidjećemo šta kažu eksperti – rekao je Konaković.

Ipak, moguće je da do kraja mjeseca usaglašeni nacrt zakona o sudovima ili sudu BiH bude ponovo na Savjetu ministara, a potom upućen i u parlamenternu proceduru.