Borba za povrat nekretnina u Hrvatskoj se nastavlja iako FBiH i Republika Srpska još nisu udružili snage za nastup pred hrvatskim sudovima.

Početkom avgusta Investiciono-razvojna banka Republike Srpske objavila je tender za advokatske usluge u susjednoj Hrvatskoj, čija je navodno procijenjena vrijednost veća od 450.000 KM.

Na tender se javio samo riječki advokat Vladan Zečević, koji bi trebao biti angažovan na rješavanju imovinskopravnih odnosa za nekretnine javnih preduzeća iz RS u Hrvatskoj.

VJERUJEM U USPJEH

Iz IRB-a ističu da je riječ o imovini koja nije mogla biti predmet privatizacije. Advokat Zečević će najprije utvrditi faktičko stanje i pravni status za svaku nekretninu, a potom pokrenuti pravne radnje kako bi Hrvatska vratila objekte kojih ima 37, kao i sedam bez relevantne dokumentacije, tačnije preduzeća koja su godinama u stečaju.

Podsjećamo, države nasljednice bivše SFRJ su prije 20 godina u Beču potpisale Sporazum o sukcesiji kojim su utvrđeni osnovni principi i obaveze pri imovinskopravnoj raspodjeli nasljeđa.

Međutim, činjenica je da hrvatsko pravosuđe pretjerano ne zanimaju sve te odredbe. Sabor Hrvatske 2018. omogućio je da se ta imovina da u zakup od 30 godina, što dodatno otežava svaki pokušaj njenog vraćanja.

Iako FBiH, kao i RS, godinama vodi bitku za povrat te imovine, još nije bilo ideja da se udruženim snagama stane pred hrvatske sudove.

Advokat Zečević, koji iza sebe ima 16 godina iskustva, potvrdio nam je da se javio na tender i da je izabran, ali još ne može davati izjave dok ne potpiše ugovor s bankom.

  • Čak sam određen i za jednu firmu koju sam prije vodio, a inače sam jako dobro upoznat s postupcima oko povrata imovine. Ugovor bi trebao biti potpisan ovih dana. Prejudicirati ishode sudskih, upravnih postupaka mi nije ni na kraj pameti, ali se zaista ne bih prihvatao posla da ne vjerujem u uspjeh, kaže Zečević.

S druge strane, prof. dr. Ramo Atajić, advokat Zajednice za odmor i rekreaciju BiH, tvrdi da je RS navodno prodao sve “za šta su znali da mogu prodati”.

NOVI I POŠTENI LJUDI

  • Tih objekata je bilo puno. Konkretno, za jedan objekat u Istri angažovali su pokojnog Milomira Proroka, advokata iz Višegrada. Poslije su ga uslovili da će mu otkazati punomoć ukoliko to ne proda i na kraju je nekretninu od dva miliona dao za 450 hiljada KM.

Takođe i u FBiH su prodali dosta toga, jer sve rade u mutnom. Kad dođeš u Hrvatsku, kažu “sve je to već prodato, plaćeno”, a tamo ima više od 200 objekata, kao i u Srbiji. Dosta je sindikalnih odmarališta u Gradcu, oko 20 hiljada kvadrata, sve uz more, tu su i odmarališta u Zaostrogu, Omišu, kod Splita.

Sramota je da Pravobranilaštvo BiH ništa nije uradilo. Vlast nema želju, a ni volju za to, tu trebaju doći novi i pošteni ljudi, kaže Atajić.

Nekretnine koje traži RS su vlasništvo, između ostalog, preduzeća Elektrokrajina (Biograd na Moru, Gradac, Lukoran), 22. decembar (Slavonska Požega), ŽGP (Makarska), Bosna obuća – u stečaju (Vukovar i Donji Miholjac), Miljevina – u stečaju (Gradac)…