Advokat Srđan Aleksić iz Srbije priprema tužbe protiv NATO-a zbog nezakonite upotrebe osiromašenog uranijuma od strane alijanse tokom bombardovanja Republike Srpske (1995) i Srbije (1999). Aktivista za ljudska prava zastupa interese 3.500 pogođenih žitelja bivše Јugoslavije, među kojima su i Albanci, koji su od zapadne agresije oboljeli od raka i drugih teških bolesti, piše Ruska gazeta.

Intervju Aleksića za Rusku gazetu prenosimo u cijelosti:

Kako planirate da dokažete zločine NATO-a?

Srđan Aleksić: Prilikom bombardovanja Republike Srpske, Sjevernoatlantska alijansa je koristila municiju sa osiromašenim uranijumom, koja ima dugoročni efekat – vreme poluraspada ovog elementa je oko četiri milijarde godina. To znači da je osiromašeni uranijum zauvijek ostao u Republici Srpskoj. S tim u vezi, namjeravamo da prikupimo materijalne dokaze o civilima oboljelim od raka. Riječ je o medicinskoj dokumentaciji lica koja žive ili su živjela na teritoriji koja je bila izložena NATO napadima zabranjenom municijom. Na osnovu biopsije i uzoraka krvi izvršićemo istraživanja na Institutu za nanotehnologiju u Torinu (Italija) i dokazati prisustvo osiromašenog uranijuma i teških metala u materijalima koji su izuzetno opasni po zdravlje stanovništva Republike Srpske.

Na čemu će se zasnivati tužbe?

Srđan Aleksić: Kada dobijemo dokaze od italijanskog instituta o odnosu posljedica upotrebe osiromašenog uranijuma i bolesti među civilnim stanovništvom i vojskom, očekujemo da će i naše tužbe biti zadovoljene, slično presudama u Italiji. Princip našeg rada je sličan pristupu italijanskog advokata Anđela Tartalje (ostvario je obeštećenje za više od 200 italijanskih vojnika koji su učestvovali u NATO operaciji 1999. godine i potom oboljeli od raka). Pridržavaćemo se ovog modela u Republici Srpskoj. Aristotel je rekao da ići kod sudije znači ići ka pravdi. Ako je pravda dostižna za italijansku vojsku, onda ona mora postojati i za građane Republike Srpske i Srbije. U slučaju negativnih sudskih odluka, ako sudovi BiH budu smatrali da građani Republike Srpske nemaju pravo na zaštitu sopstvenih života, onda ćemo se žaliti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Republika Srpska i dalje insistira na ukidanju funkcije visokog predstavnika za BiH zbog svoje antisrpske politike koja koči razvoj cijele BiHe. Šta Banjaluka sada namjerava da uradi po tom pitanju?

Srđan Aleksić: Italijanski advokat Anđelo Tartalja pokušaće da pred nadležnim sudovima Evrope dokaže da se nemački državljanin Kristijan Šmit nezakonito naziva visokim predstavnikom, da svojim nezakonitim radnjama i nelegitimnim odlukama nameće zakone i propise u cilju slabljenja institucija Republika Srpska.