Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april 2025. godine Danom žalosti, povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine.
„Pozivamo sve republičke organe i organizacije, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća i ustanove da istaknu zastave na pola koplja, te da sadržaj kulturnih i sportskih manifestacija, kao i radijski i televizijski programi, budu prilagođeni Danu žalosti“, saopštila je Vlada Srpske.
Istog dana u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice biće služen parastos žrtvama ustaškog zločina u sistemu Koncentracionog logora Јasenovac, u kojem je, prema procjenama, ubijeno između 500.000 i 700.000 ljudi. Donja Gradina, kao najveće stratište logora, danas svjedoči o tim zločinima kroz 105 grobnih polja.
„Proboj posljednje grupe logoraša izvršen je 22. aprila 1945. godine s ciljem da se ispriča istina o zvjerstvima u Јasenovcu i Donjoj Gradini“, navedeno je u saopštenju Vlade.
Na 114. sjednici, pored ove odluke, Vlada Republike Srpske razmatrala je i niz drugih pitanja, među kojima su mjere za sanaciju posljedica martovskih i aprilskih poplava u Prijedoru. Usvojen je plan za obezbjeđenje 5.500.000 KM za hitne radove na rekonstrukciji i izgradnji vodoprivrednih objekata.
„Zadužuju se Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da obezbijede potrebna sredstva“, saopšteno je iz Vlade.
U periodu od 28. do 31. marta došlo je do plavljenja dijelova Prijedora usljed obilnih padavina i porasta rijeke Sane. Najteže su pogođena naselja Gomjenica, Tukovi, Raškovac i područja kod željezničkog mosta u Brezičanima.
Vlada je prihvatila i Informaciju o realizaciji Programa socijalnog zbrinjavanja radnika za 2024. godinu. Za tu namjenu je utrošeno šest miliona KM, čime su doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje uplaćeni za 1.774 radnika iz 71 preduzeća.
Usvojen je i plan za izmirenje poreskog duga bolnica „Srbija“ i Univerzitetske bolnice Foča, u ukupnom iznosu od 20.537.084,66 KM, koji će biti obezbijeđen iz sredstava Međunarodne banke za obnovu i razvoj.
Za banjsku rehabilitaciju ratnih vojnih invalida, porodica poginulih boraca i žrtava ratne torture, Vlada je odobrila 650.000 KM. Ova mjera realizuje se od 2005. godine, a do sada je obuhvatila više od 11.000 korisnika.
Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije data je saglasnost za Plan utroška sredstava u iznosu od 473.000 KM, namijenjenih izgradnji stambenih objekata u Berkovićima, Bileći i Ljubinju.
Vlada je donijela i Odluku o usvajanju Akcionog plana za realizaciju Strategije zaštite životne sredine Republike Srpske za period 2025–2027. godina. Plan predviđa aktivnosti u sedam tematskih oblasti, a ukupna procijenjena vrijednost iznosi 398.378.771 KM. Najveći dio sredstava dolazi iz međunarodnih fondova i donacija.
Strategijom zaštite životne sredine za period 2022–2032. godina obuhvaćeno je 52 prioriteta i 116 mjera, a ukupna finansijska procjena za njeno sprovođenje iznosi 9,8 milijardi KM.
Vlada je ovim odlukama istovremeno iskazala pijetet prema žrtvama istorijskih zločina i posvećenost rješavanju savremenih izazova u oblasti zaštite stanovništva, socijalne sigurnosti i zaštite životne sredine.