Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, poručio je da Republika Srpska ostaje odlučna u očuvanju svojih prava zagarantovanih Dejtonskim sporazumom, uprkos pritiscima iz Sarajeva i dijela međunarodne zajednice. Prema njegovim riječima, institucije poput Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine, uz podršku Ustavnog suda, postale su alat za ostvarenje političkih ciljeva bošnjačkih političkih krugova i stranih ambasada.

  • Mnogi ne shvataju da su Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i Sud Bosne i Hercegovine, zajedno sa Ustavnim sudom, kroz svoju praksu postali dio političkog miljea koji čine bošnjačke političke struje i pojedine zapadne ambasade u Sarajevu. Njihov cilj je stvaranje unitarne Bosne i Hercegovine i brisanje autonomije i državnosti Republike Srpske. Na udaru takvog kvazipravosuđa može se naći bilo ko ko im stane na put, a rukovodstvo Republike Srpske je najveća prepreka ostvarenju njihovih planova – istakao je Stevandić u razgovoru za “Večernje Novosti”.

Stevandić je ocijenio da su ovakvi postupci nastavak ranijih pokušaja slabljenja Republike Srpske, ovaj put kroz, kako kaže, perfidne sudske presude.

  • Ono što nisu mogli uništiti nekadašnjim odlukama visokog predstavnika, sada pokušavaju postići presudama. To je perfidno, ali providno. Međutim, svi moraju znati – odlučni smo i nećemo popustiti po ključnim pitanjima imovine i samostalnog odlučivanja garantovanog Dejtonskim sporazumom – poručio je on.

Hapšenje ministra Nešića kao politički pritisak

Osvrćući se na nedavno hapšenje ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića, Stevandić je kazao da je riječ o politički motivisanom potezu.

  • Ministar Nešić je jedan od onih koji su posljednjih mjeseci iznosili čvrste nacionalne političke stavove Republike Srpske u Sarajevu. Zato se postupak protiv njega ne može odvojiti od te činjenice. Nažalost, nemamo povjerenja u rad Tužilaštva Bosne i Hercegovine jer je jasno da se radi o političkom pritisku, pogotovo kada se optužujuća djela odnose na teritoriju Republike Srpske, dok postupaju organi Bosne i Hercegovine. To samo potvrđuje da je njihov rad duboko problematičan – rekao je Stevandić.

Presuda Dodiku kao politički proces

Kada je riječ o predstojećoj presudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, Stevandić je upozorio da je proces politički, a ne pravni.

  • Dodik je jedini legalno i legitimno izabrani predsjednik u Evropi koga progoni strani namjesnik, uz saučesništvo domaćih političkih vazala. Da nije njihovog mentaliteta, mogli bismo se dogovoriti. Oni i ne kriju da im je jedini cilj osuđujuća presuda i sve čine da to postignu što prije jer osjećaju da im okolnosti ne idu u prilog. Međutim, Republika Srpska ima demokratske kapacitete i institucije koje će politički odgovoriti na svaku potencijalnu krizu – poručio je Stevandić.

Na pitanje da li bi Dodik mogao povući poteze koji bi ugrozili mir i stabilnost, Stevandić je bio jasan:

  • Ne vjerujem. Svi mi, uključujući predsjednika Republike, svjesni smo ko je ko u Bosni i Hercegovini, regionu i svijetu. Zajedno ćemo braniti interese Republike Srpske, čak i ako to podrazumijeva lične žrtve.

Pitanje razdruživanja i crvene linije

Govoreći o mogućnosti mirnog razdruživanja Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, Stevandić je naglasio da takva opcija nije prioritet, ali da o njoj treba govoriti ako se napadi na Srpsku nastave.

  • Ako se u Sarajevu vrate na Dejton i prestanu s napadima na Srpsku, od nas više neće čuti ni riječ o razdruživanju. Međutim, ako se napadi nastave, realno je da mi sve glasnije izgovaramo riječi upozorenja. Sve radimo mirno i racionalno jer znamo da se svjetske okolnosti brzo mijenjaju – objasnio je Stevandić.

Rat nije opcija

Stevandić je posebno naglasio da Republika Srpska ne zagovara oružane sukobe.

  • Rat nije opcija. To je sarajevski narativ. Republika Srpska nikada nije zagovarala oružani sukob, a svi naši problemi su političke prirode. Oni koji koriste retoriku rata samo komplikuju odnose unutar Bosne i Hercegovine – rekao je on.

Opozicija i jedinstvo u Srpskoj

Komentarišući nedavne poteze opozicionih gradonačelnika Banje Luke i Bijeljine, Stevandić je istakao da unutrašnje političke razlike ne ugrožavaju jedinstvo u odbrani dejtonskih pozicija.

  • Nijedna ozbiljna politička opcija u Republici Srpskoj ne dovodi u pitanje odbranu njenih prava. Reakcije gradonačelnika su unutrašnja politička pitanja i ne treba ih miješati s odbranom interesa Srpske – kazao je Stevandić.

Očekivanja od Trampovog povratka

Upitan o mogućem povratku Donalda Trampa na vlast u Sjedinjenim Američkim Državama, Stevandić je ocijenio da to može donijeti promjene, ali da Srpska ne smije osloniti svoju politiku na spoljne faktore.

  • Važno je da stvorimo sliku o sebi kao ozbiljnoj i racionalnoj zajednici. Očekujemo manje neprijateljski pristup američke ambasade u Sarajevu prema Republici Srpskoj, a mi ćemo se truditi da tome doprinesemo – zaključio je Stevandić.