Iako je kriza između Rusije i Ukrajine jedna od onih o kojoj se najviše govori u posljednjem periodu, velike svjetske sile koriste svaku priliku kako bi i na drugim dijelovima svijeta propagirali vlastite interese na štetu onih koje smatraju “neprijateljski” nastrojenim.

Tokom Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, kineski predsjednik Xi Jinping organizovao je niz sastanaka s brojnim svjetskim državnicima. Pored sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Xi Jinping se sastao i s predsjednikom Argentine Albertom Fernandezom.

Državnici Argentine i Kine su tokom sastanka potpisali niz sporazuma kao što je infrastrukturna inicijativa Pojas i put, a tom prilikom argentinski predsjednik je podržao i kinesko pravo na tajvansku teritoriju što je spor koji izaziva jednako pažnje kao i trenutna kriza Rusije i Ukrajine.

S druge strane, kao znak zahvalnosti, kineski predsjednik Xi Jinping potvrdio je svoju podršku Argentini, te je izjavio kako ova država ima potpuno pravo raspolagati teritorijom Falklandskih ostrva.

Ovo područje danas, baš kao i prethodnih nekoliko decenija izaziva velike sporove između Argentine i Velike Britanije, a države su 1982. vodile i rat u kojem su Britanci izvojevali pobjedu.


Nakon što je Xi Jinping izjavio kako podržava argentinsko pravo na Falklandska ostrva , nije dugo trebalo da se oglase i iz Velike Britanije. Ministrica vanjskih poslova ove države Elizabeth Truss reagovala je na izjave kineskog predsjednika te je ponovila kako niko nema pravo govoriti o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Falklandskih otoka.

“U potpunosti odbacujemo bilo kakva pitanja u suverenitetu Falklanda. Falklandski otoci su dio britanske porodice i mi ćemo braniti njihovo pravo na samoopredjeljenje. Kina mora poštovati suverenitet Falklandskih ostrva”, rekla je Truss.

Vrlo brzo, uslijedile su reakcije i kineskih novinara bliskih Komunističkoj partiji ove države koji su napravili paralelu između spora oko Falklandskih otoka i aktuelne situacije u Južnom kineskom moru.
“Je li uredu da Velika Britanija osporava suverenitet Kine u Južnom kineskom moru slanjem ratnih brodova? Barem Kina ne šalje svoju mornaricu blizu Malvina ili onoga što vi zovete Falklandima”, napisali su novinari.

Uprkos činjenici da je pažnja svijeta u ovom trenutku fokusirana na Ukrajinu i Rusiju, očigledno je svjetske sile koriste svaku priliku za otvaranje “starih političkih rana” kao što su i Falklandski otoci.

Falklandi su očigledno samo jedan od primjera koji Kina želi iskoristiti u diplomatskom obračunu sa Zapadom i kao “kontru” diplomatskim inicijativama zapadnih zemalja na području Indo – Pacifika.

Učinak teško može biti isti, ali poruka je ispunila svoju svrhu. Isprovocirala je Veliku Britaniju i odjeknula na događaju koji se u ovom trenutku i najviše prati – Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.