U okviru trećeg kola grupe A na Svjetskom prvenstvu u Kataru, susreli su se Holandija i domaći Katar. Igrači “Oranja” su slavili rezultatom 2:0, te su prošli dalje u osminu finala i zakucali domaći Katar za dno tabele.

Poslije samo četiri minute u duelu, Deli Blind je primio odbijenu loptu nakon haosa u šesnaestercu i lijepo tukao po sredini gola. Međutim, golman Katara je sjajno odbranio.

Deset minuta kasnije opet su “Lale” imale sjajnu priliku. Jedna od zvijezdi “Oranja”, Memfis Depaj je upropastio fantastičnu šansu. Igrač Barselone je iz blizine udarcem prebacio gol domaćih.

Igrao se 26. minut kada su Holanđani imali dvije super šanse i iskoristili su jednu. Depaj je u šesnaestercu pratio centaršut i tukao, ali je odbrambeni klizećim startom blokirao šut. Nekoliko sekundi kasnije na scenu stupa Kodi Gakpo koji je postigao prekrasan gol. Primio je dobar pas, povukao loptu i tukao uz desnu stativu protivnika za prednost od 1:0.

Do kraja prvog poluvremena Holandija je kontrolisala igru i nije dozvoljavala domaćinu Mundijala ni najmanju šansu da ugroze gol “Oranja”. Na odmor se otišlo pri rezultatu 1:0 za Nizozemsku.

Opet su četiri minuta bila dovoljna “Lalama”, ali ovaj put su bili precizni i povećali prednost na 2:0. Frenki de Jong se predstavio sa dobrom završnicom pred golom Katara.

Na isteku sata igre Dejvi Klasen je uputio odličan pas s ivice kaznenog prostora Katara, ali je jedan od defanzivaca domaćih pravovremeno reagovao u posljednji tren i presjekao tu loptu.

U 68. minutu susreta Stiven Berguis je primio odličnu loptu od njegovih saigrača i lagano poslao loptu u mrežu. Sudija Bakari Gasama pokazao je tada da će provjeriti gol Holandija koristeći VAR tehnologiju. Nažalost po “Oranje” pogodak je poništen.

Samo deset minuta prije kraja regularnih 90. minuta, Katar je imao izglednu polušansu. Homam Ahmed je poslao loptu u šesnaesterac, ali je Andries Noper dobro reagovao i prekinuo napad domaćih.

Na isteku 90. minuta Bualem Kuki je najviše skočio unutar kaznenog prostora kako bi ispratio centaršut iz slobodnog udarca. Uputio je obećavajući udarac glavom, ali je Noper opet dobro odbranom spriječio njegov pokušaj koji je bio usmjeren prema desnim rašljama.

Iskusna Holandija nije dozvolila iznenađenje, te je zakovala Katar za dno grupe A.