Holandija je prva reprezentacija koja se plasirala u četvrtifinale Svjetskog fudbalskog prvenstva u Kataru nakon što je u osmini finala pobijedila Sjedinjene Američke Države 3:1.

Amerikanci nisu uspjeli da odole u meču nokaut faze na stadionu Kalifa Internacional u Dohi favorizovanoj Holandiji pa nakon četiri utakmice u Kataru završavaju učešće na Mundijalu.

Memfis Depaj doveo je “lale” u vođstvo u 11. minutu. Sjajnu akciju su kreirali Nizozemci, Damfis je asistirao u prostor, a Depaj “zakucao” loptu u mrežu američkog golmana Tarnera.

Američki čuvar mreže ponovo je morao da vadi loptu iz gola u prvom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena. Dejli Blind je krunisao nizozemski napad pogotkom i postavio 2:0.

Prednost Holanđana prepolovio je Rajt u 76. minutu. Pulišić je poslao loptu na peterac, a američki napadač na bizaran način uspio je da prebaci Noperta za 2:1.

Nije dugo trajala nada Amerikanaca da se možda vrate u utakmicu jer je samo pet minuta kasnije Holandija povisila na 3:1.

Damfris je sjajnu igru krunisao pogotkom nakon što je centrirao je Blind i sa linije peterca lako poslao loptu u mrežu Amerike te postavio konačnih 3:1 za prolaz “oranja” u četvrtfinale.

Holandija će u četvrtfinalu Mundijala igrati protiv pobjednika utakmice Argentina-Australija koja je na programu večeras od 20 časova.