Zemlje zapadnog Balkana pojačano se naoružavaju, ali ne postoji opasnost od novog sukoba, smatra Mirč Džoana, zamjenik generalnog sekretara NATO-a.

On je pri boravku u Prištini ocijenio da organizacija ima strateški interes za stabilnost zapadnog Balkana, a pojačano naoružavanje on pripisuje ponašanju Rusije u Ukrajini i pojačanom interesu te zemlje za zapadni Balkan.

AFP, koji je pratio ovaj medijski događaj, na kojem je učestvovao Džoana u svojoj analizi, podsjeća da BiH i Srbija nisu dio NATO alijanse, već su zemlje partneri, te ističe da je Srbija deklarisala neutralnost u odnosu na članstvo u bilo kojem vojnom savezu. Na stranici NATO-a u kontekstu ove posjete Prištini ističu da je Džoana regionu predstavio novi strateški koncept koji je usvojen u Madridu, koji potvrđuje stratešku važnost regiona za Alijansu. Iako je u regionu već duže vrijeme u toku naoružavanje svih zemalja, osim BiH, u NATO-u, kako se čini, i dalje vjeruju da je stanje pod kontrolom, a naoružavanje pripisuju kao odgovor djelovanju Rusije.

Međutim, uprkos tome, bezbjedonosni stručnjaci slažu se s procjenom da u bližoj budućnosti nema opasnosti od novog rata u regionu.

Marija Đorić, univerzitetski profesor u Beogradu i ekspert za bezbjednost, za “Nezavisne novine” kaže da ne vidi trenutno mogućnost da dođe do rata, iako, kako ističe, zapadni Balkan oduvijek prati “prokletstvo malih razlika”.

“Na zapadnom Balkanu uvek postoje tenzije usled principa divide et impera koji su uspešno vekovima sprovodile razne inostrane sile. Iako je u ovom momentu u našem regionu puno nerešenih problema, rat je trenutno neprihvatljiva kategorija iz više razloga: prvo, narodi zapadnog Balkana su napaćeni usled besmislenih sukoba u prošlosti koji im ništa dobro nisu doneli i nemaju više ratnog kapaciteta. A drugo, velike sile koje su uvek diktirale sukobe u ovom regionu su sada opterećene drugim geopolitičkim problemima”, smatra ona.

Dugoročno gledano, kako ocjenjuje, zapadni Balkan može biti iskorišten za obračun velikih sila.

“Nadam se da ćemo mi ovoga puta biti pametniji i setiti se izreke koja kaže: ‘Kad se slonovi tuku, trava strada.’ Nadam se da smo nešto naučili iz prethodnih ratova i da smo shvatili da ovaj region treba ekonomski da se povezuje, jer imamo nešto što nas spaja, a to je – zajednica iste sudbine na ovim tragičnim balkanskim prostorima”, kaže ona.

Inače, zanimljivo je da Aneks 1B Dejtonskog mirovnog sporazuma propisuje progresivne mjere s ciljem regionalne stabilnosti, a najvažniji element odnosi se na kontrolu naoružanja u regionu.

“Strane se slažu da je važno postići saglasnost na uvođenju novih formi saradnje u polju bezbjednosti s ciljem izgradnje transparentnosti i povjerenja, kako bi došlo do izbalansiranih i stabilnih nivoa oružanih snaga s najnižim mogućim brojevima, što je u skladu sa bezbjednosnim interesima svih strana i kako bi se izbjegla trka u naoružanju u regionu”, navedeno je u ovom aneksu.