Nakon pobjede Donalda Trampa na izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, tokom cijele protekle sedmice, od predstavnika vlasti čule su se slavodobitne izjave da dolaze bolji dani za Republiku Srpsku.
Međutim, Trampov politički program i odnosi SAD-a prema BiH u njegovom prethodnom mandatu otvaraju pitanje: da li je ono što priželjkuje Milorad Dodik moguće i da li je realno očekivati toliko drastičan zaokret američke spoljne politike prema Republici Srpskoj?
Nakon pobjede Donalda Trampa, višednevna euforija u redovima vladajućih.
U palati Predsjednika Republike Srpske američka zastava. Na tome se nije stalo pa je i spoljašnjost Palate zasijala u bojama zastave SAD-a.
Od Trampa velika očekivanja.
“Ovo je i naša pobjeda, ovo je pobjeda koja je omogućila da po prvi put nakon par godina ponovo ima američka zastava u Palati”, poručio je Dodik.
I u narednim danima iz Dodikovog okruženja, nizale su se izjave kako je pred nama period boljeg odnosa zvaničnog Vašingtona prema Republici Srpskoj.
“Nakon ulaska Donalda Trampa kao predsjednika SAD u Bijelu kuću i formiranja strukture vlasti Stejt departmenta, pa ostalih struktura vlasti, da dolazi jedno vrijeme gdje će se poboljšati odnosi između Republike Srpske i Sjedinjenih Država”, poručio je ministar naučnotehnološkog razvoja i visokog obrazovanja Željko Budimir.
Očekivanja su jedno, međutim stvarno stanje nije baš onakvo kakvo priželjkuju Dodik i njegovo okruženje.
Naši sagovornici dobro upućeni u međunarodne odnose kažu da će u fokusu Trampove spoljne politike prema ovim prostorima biti ekonomija, te borba protiv korupcije, a to nije ono što očekuje vlast u Republici Srpskoj.
“Što se tiče nekog intenzivnijeg pristupa američke spoljne politike prema Balkanu mislim da se to neće desiti s obzirom da Balkan u budućem periodu nije u fokusu američke spoljne politike jer su njihovi geopolitički interesi okrenuti prema indo-pacifiku i Kini, a da su ovi prostori ovdje ostavljeni da uređuje Evropska unija”, smatra diplomata i publicista Branko T. Nešković.
Najveći teret vladajuće garniture u Republici Srpskoj, zapravo su američke sankcije. Pored Dodika, na američkoj listi sankcionisanih su i drugi zvaničnici Republike Srpske, kao i firme koje se dovode u vezu sa porodicom Dodik. Prije nekoliko dana, tokom slavlja u Banjaluci, sankcije su dodatno proširene.
Dodik je u izjavama prije i nakon Trampove pobjede, više puta pominjao sankcije uz otvoreno očekivanje da će dolaskom republikanaca doći do ukidanja sankcija. Međutim, u prethodnom Trampovom mandatu to se nije dogodilo.
“Podsjetiću takođe da je u prvom mandatu Donalda Trampa, nešto prije njegove inauguracije da su SAD uvele sankcije prvi put 2017. i na listi sankcionisanih nalazio se Milorad Dodik. U vrijeme Trampove administracije te sankcije nisu nisu ukinute, tako da je vrlo teško zamisliti da bi te sankcije mogle dolaskom Donalda Trampa da se promijene”, kaže politikolog Tanja Topić.
“S obzirom da se te sankcije nisu ni donosile ad hok i preko noći ne očekuje m ni da se ukinu preko noći”, kaže Nešković.
Inauguracija Donalda Trampa zakazana je za 20. januar 2025. godine. Na prethodnoj ceremoniji su bile Željka Cvijanović, tadašnja premijerka i Dodikova supruga, međutim ne službeno, nego u prostoru za obične posjetioce. Kada je u pitanju predstojeća inauguracija, niko od najviših zvaničnika Republike Srpske tada neće moći da bude u Vašingtonu, jer američke sankcije uključuju i zabranu ulaska na teritoriju ove zemlje.