Crno tržište duvana i duvanskih proizvoda predstavlja ozbiljan problem za Bosnu i Hercegovinu, upozorava Darko Ćulum, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Prema njegovim riječima, zbog neplaćenih poreza BiH godišnje gubi stotine miliona konvertibilnih maraka, što značajno ugrožava ekonomski potencijal zemlje.
“Radi se o stotinama miliona KM koje bi mogle biti iskorištene za zdravstvo, školstvo, infrastrukturu i privredu”, kazao je Ćulum.
Na Regionalnoj konferenciji o inovativnim pristupima u borbi protiv sive ekonomije, održanoj u Sjevernoj Makedoniji, Ćulum je istakao važnost međunarodne saradnje. Konferencija je okupila predstavnike pet država – BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske i domaćina Sjeverne Makedonije.
“Razmijenili smo najbolje prakse i iskustva u suzbijanju nelegalne trgovine, što smatram ključnim za stvaranje sigurnog okruženja u regiji”, rekao je Ćulum, dodajući da je dalji razvoj međunarodne saradnje neophodan za efikasnije djelovanje.
Uloga institucija u regionu u borbi protiv sive ekonomije, prema Ćulumu, temelji se na dobroj saradnji policijskih, poreskih i pravosudnih organa. SIPA je potpisnica brojnih međunarodnih sporazuma i ostvaruje saradnju sa organizacijama poput Europola, Interpola i SELEC-a.
“Imamo uspostavljenu grupu za operativnu podršku i zaštićeni SIENA kanal za bezbjednu razmjenu informacija, što značajno unapređuje naše aktivnosti”, ističe Ćulum.
Govoreći o izazovima u BiH, Ćulum je naveo da crno tržište duvana i duvanskih proizvoda ozbiljno ugrožava ekonomske interese zemlje. “Procjene pokazuju da BiH godišnje gubi jedan budžet zbog neplaćenih poreza”, upozorava direktor SIPA-e.
Tokom protekle tri godine, SIPA je podnijela 23 izvještaja tužilaštvima zbog osnovane sumnje u krivična djela u vezi s nedozvoljenim prometom akciznih proizvoda. U tim slučajevima prijavljeno je 141 fizičko i četiri pravna lica, a sprovedeno je 23 operativne akcije, u kojima je lišeno slobode 86 osoba.
“U periodu od 2021. do decembra 2024. godine oduzeli smo preko 12 tona duvana u listu, skoro 10 tona rezanog duvana, više od 300.000 kutija cigareta i značajnu količinu opreme za ilegalnu proizvodnju”, naveo je Ćulum.
Saradnja sa institucijama u BiH, poput Uprave za indirektno oporezivanje i Granične policije, prema Ćulumu, ključna je za uspješnu borbu protiv ilegalne trgovine. “Potpisali smo Memorandum o saradnji koji uključuje koordinaciju u zajedničkim istragama i razmjenu podataka”, kazao je.
Direktor SIPA-e naglašava da se posebna pažnja posvećuje tehnološkom opremanju agencije kako bi se efikasno odgovorilo na sigurnosne izazove. “Trudimo se da budemo u korak s najnovijim tehnološkim rješenjima, uz kontinuirano usavršavanje našeg kadra”, ističe Ćulum.
Na kraju, Ćulum je ocijenio da su diskusije na regionalnoj konferenciji bile korisne i izrazio očekivanje da će saradnja među institucijama u regionu dodatno ojačati. “Razmjena iskustava i razvijanje saradnje ključni su za borbu protiv sive ekonomije i organiziranog kriminala”, zaključio je.