Predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da Vlada ostaje čvrsto opredijeljena za očuvanje mira i stabilnosti u regionu i stoji uz hrabri i dostojanstveni srpski narod na Kosovu i Metohiji, koji jedino želi da se primijene potpisani sporazumi.

Brnabićeva je u saopštenju istakla da su predstavnici Srba sa Kosova i Metohije odlukom da suspenduju svoje učešće u privremenim institucijama samouprave u Prištini jednostavno samo stali u odbranu međunarodnog javnog prava i Briselskog sporazuma.

“Ovime je naš narod na Kosovu i Metohiji poručio da samo želi mir, da veruje u vladavinu prava i da veruje u sve one partnere iz međunarodne zajednice koji su učestvovali u postizanju različitih sporazuma tokom proteklih godina – pre svega Briselskog sporazuma kao Prvog sporazuma o normalizaciji, a onda i svih ostalih sporazuma, koji uključuju i pitanje tablica”, navela je Brnabićeva.

Ona je dodala da će u svojoj borbi za mir, stabilnost, vladavinu prava i poštovanje svih potpisanih sporazuma, Srbi na Kosovu i Metohiji uvijek imati punu podršku Vlade Srbije.

Brnabićeva je ocijenila da je histerija u prištinskoj političkoj javnosti i medijima primjer apsurda, “jer ne samo da nije reč o pozivanju na sukobe, već je upravo reč o miroljubivoj i demokratskoj reakciji koja je odgovor na kontinuirano jednostrano kršenje sporazuma, nepoštovanje kako Srba na Kosovu i Metohiji, tako i EU koja je garant Briselskog sporazuma”.

“Paralele koje ekstremisti u Prištini povlače sa Ukrajinom i Donbasom su neukusne, neprimerene i nesuvisle, ali dovoljno celom svetu govore o onima koji ih koriste”, istakla je Brnabićeva.

Ona je ukazala da su Srbi na Kosovu i Metohiji tokom prethodne decenije pokazali trpeljivost i tolerantnost, upravo zato što žele mir i zato što veruju u vladavinu prava.

Brnabićeva je navela da se svake godine broj napada na Srbe povećavao, nelegalno im je oduzimana imovina, rijetki povratnici su najbrutalnije maltretirani i ponovo protjerivani, nevini ljudi hapšeni i osuđivani suprotno Briselskom sporazumu, doživjeli su i da im je pravo glasa, kao osnovno demokratsko pravo uskraćeno, i nijednom nisu reagovali na način da ugroze mir.

“Sada su, jednostavno, saterani u ćošak i i dalje se služe samo i isključivo demokratskim sredstvima u borbi za goli opstanak”, istakla je Brnabićeva.

Ona je ponovila da oni jedino što žele je da vide implementaciju potpisanih sporazuma, i ništa više od toga.

Politički i institucionalni predstavnici Srba odlučili su danas da Srbi napuste sve političke institucije na Kosovu i Metohiji, skupštinu, vladu i četiri opštine, kao i u pravosudne organe, policiju i administraciju.